Bemutatkozás
Ismerjen meg bennünket. Ismerje meg tevékenységeinket és filozófiánkat.
Tovább
Biogazdálkodás
A biogazdálkodás olyan tevékenység, mely szigorú előírások keretei között, különleges ellenőrzés és minősítés mellett folyik.
Tovább
Termékek
Ismerje meg az általunk forgalmazott kiváló minőségű termékek széles választékát.
Tovább
Állásajánlat
Tovább
Kapcsolat
Tovább
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Bemutatkozás
  • Biogazdálkodás
  • Termékek
  • Állásajánlat
  • Kapcsolat
Körös-Maros Biofarm Kft.

 

Sajtóközlemény

„Funkcionális biosörök fejlesztése alternatív gabonafélék felhasználásával és célorientált nemesítésével”

2023. október 1.

 

A Körös–Maros Biofarm Kft., az Agrártudományi Kutatóközpont és a Gabonakutató Nonprofit Kft. alkotta Elixbeer Konzorcium a GINOP-2.2.1-15 – K+F versenyképességi és kiválósági együttműködések pályázati felhívásra támogatási kérelmet nyújtott be 2017-ben. A kutatás–fejlesztési elképzelések megvalósítására a konzorcium összesen 397,35 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatásban részesült. A projekt összes költsége 496,29 millió forint volt. A konzorcium fő célkitűzése: hazai nemesítésű gabonafajták felhasználásával, természetes módon, javított beltartalmi értékekkel rendelkező, bio minősítésű söröket és malátaitalokat hozzanak létre.

A cél érdekében a két legnagyobb hazai mezőgazdasági kutatóintézet új nemesítési programokat indított, mely során a söripari felhasználhatóságra fókuszálva végeztek gabonanemesítést, emellett ezen szempont szerint jellemezték a magyar búza, tönke, tönköly, alakor, durum, zab, árpa, rozs, tritikálé genotípusokat. A potenciálisan használható gabonák ökológiai termesztéstechnológiáját félüzemi kísérletekben optimalizálta a konzorciumvezető cég, a gyulai székhelyű Körös-Maros Biofarm Kft. A legígéretesebb fajtajelöltek állami fajtaelismerésre kerültek bejelentésre.

A kísérletbe bevont gabonákkal kapcsolatos további vizsgálatokra a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Biomérnök és Erjedésipari Technológia Tanszékének laboratóriumaiban került sor, ahol tudományos publikációk sora készült a speciális malátákról és sörmintákról, ezen túlmenően receptúrákat fejlesztettek az új biosörök prototípusaihoz. A félüzemi kísérleti főzések és a kapcsolódó gyártástechnológiai fejlesztések a Kft. újonnan létesült gyulavári sörüzemében valósultak meg.

A közel hatéves kutatómunka eredményeképpen létrejött az Elixbeer® termékcsalád, melynek alapját a projekt során előállított öko sörárpa- búza-, valamint alternatív gabonákból készülő maláták adják. A közkedvelt bio lager mint „alapsör” mellett olyan speciális, funkcionális tulajdonságokkal rendelkező termékek kerültek kifejlesztésre és tesztelésre, mint például a tisztán gluténmentes alapanyagokból készülő hajdinasör, az alkoholmentes, a gyümölcsös ízesítésű, magas antioxidáns tartalmú sörök, valamint az ásványi anyagokban és vitaminokban rendkívül gazdag malátaitalok, mind-mind bio minőségben. Az alkoholmentes bio sörök és bio malátaitalok fogyasztása kifejezetten azok számára ajánlott, akik bármely okból nem fogyaszthatnak alkoholt (pl. várandósok, kismamák, sportolók, alkoholallergiások. stb).

A projekt különlegességét az is adja, hogy helyben megtermelt bio alapanyagok helybeli feldolgozását alapozta meg, ezáltal egy nagy hozzáadott értékű, nóvum termékcsalád jelent meg a piacon.

A termékek minőségének alátámasztásához a projekt keretében megtörtént az online bio tételtanúsító rendszer fejlesztése is, így egyszerűen nyomon követhető a teljes termékpálya a termőföldtől az asztalig.

A bio élelmiszerek előállításának növelése környezetvédelmi, élelmiszerbiztonsági és népegészségügyi szempontból is szükségszerű és fontos. A kiváló minőségű, ellenőrzött bio sörök és malátaitalok előretörése nagymértékben hozzájárulhat a hazai gasztrokultúra fejlődéséhez.

Kedvezményezettek:

Konzorciumvezető tag: Körös-Maros Biofarm Kft. (5711 Gyula, Külterület 2.)

Konzorciumi Partner: Gabonakutató Nonprofit Kft. (6726 Szeged, Alsó kikötő sor 9.)

Konzorciumi Partner: Agrártudományi Kutatóközpont (2492 Martonvásár, Brunszvik u. 2.)

Projekt megvalósításának (tényleges) kezdési időpontja: 2017.06.19

Projekt fizikai befejezésének (tényleges) időpontja: 2023.10.01.

A szerződött támogatás összege: 397 346 646 Ft

A projekt támogatásának mértéke: 80,06 %

Projektazonosító: GINOP-2.2.1-15-2017-00103

További információ kérhető:

Ráki Zsolt ügyvezető, Körös-Maros Biofarm Kft.

Gyula

+ 36 66 460 914