Feedenergy projekt Sajtóközlemény
FEEDENERGY Konzorcium
Gyulai Agrár Zrt.
KÖRÖS-MAROS BIOFARM SZARVASMARHA-TENYÉSZTŐ Kft.
Feedenergy projekt Sajtóközlemény
tejelő szarvasmarhák alternatív takarmányozási rendszerének fejlesztése prémium minőségű, antioxidánsokban gazdag tehéntej előállítása érdekében
A Körös–Maros Biofarm Kft. és a Gyulai Agrár Zrt. közös konzorcium keretében, a GINOP-2.1.1-15 – Vállalatok K+F+I tevékenységének támogatása pályázati felhívásra támogatási kérelmet nyújtott be. A közös kutatás–fejlesztési elképzeléseik megvalósítására összesen 193 073 270 Ft támogatást nyertek. A projekt összes költsége 335 546 040 Ft. A projekt fő célja antioxidánsokban gazdag tehéntej előállítása. A Támogatás mértéke: 57,54%
Hazai és nemzetközi szinten egyaránt a két legnagyobb egészségügyi kihívás a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos betegségek befolyásolása. A fejlett országokban a lakosság mintegy fele szív- és érrendszeri, s mintegy egynegyede rákos megbetegedésekben illetve azok szövődményeiben hal meg.
Projektünk fő célkitűzése, hogy az egyik legfontosabb alap élelmiszerünk, a tej antioxidáns kapacitását természetes módon megnöveljük. Ennek érdekében olyan, az átlagosnál magasabb antioxidáns kapacitású szarvasmarha-takarmányozásban alkalmazható takarmány alapanyagokat, illetve takarmánykeverékeket fejlesztünk ki, melyek képesek megnövelni a nyerstej antioxidáns kapacitását. A megnövelt antioxidáns-kapacitású tej hozzájárulhat a fenti betegségek kialakulásának csökkentéséhez.
A projekt során különböző kalászos és pillangós növényfajták, valamint kukoricahibridek felhasználásával tervezünk takarmánykeverékeket előállítani.
A kísérletek bio-, és konvencionális gazdálkodásban is végrehajtásra kerülnek, ezért volt fontos, hogy a térség két nagy mezőgazdasági üzeme ilyen módon fogjon össze a közös kutatási célok elérése érdekében.
A projekt várt eredményeként kiemelkedő antioxidáns, és megfelelő fehérje- illetve energiatartalmú kalászos-pillangós növénytársulásokon alapuló takarmánykeverékek jöhetnek létre, melyek hozzájárulnak a tejelő szarvasmarhák minőségi takarmányozásához. Ezen túlmenően a tervezett növénytársulások csökkent kézimunkát és/vagy herbicid-használatot igénylő alternatív gyomszabályozását kívánjuk kidolgozni a projekt másodlagos céljaként.
Projekt befejezési dátuma: 2019. szeptember 19.